Семинар за школске библиотекаре 2016
- Детаљи
- Датум последње измене среда, 15 фебруар 2017 17:28
- Објављено среда, 15 фебруар 2017 17:25
Школске библиотеке имају велики значај за одвијање васпитно-образовног процеса, али и за културу у цијелости, будући да представљају најбројнији тип библиотека са значајним књижним фондовима и бројном читалачком популацијом. Због тога, библиотечки радници у школским библиотекама морају да науче, поштују и у свом раду примјењују правила библиотечког пословања.
Матична и развојна служба Народне библиотеке Добој, у складу са одредбама Закона о библиотечко - информационој дјелатности Републике Српске, којима су одређени матични послови у библиотечкој дјелатности и библиотеке које их обављају, између осталог брине и о стручном усавршавању кадрова који раде у школским библиотекама. С тим у вези, у 2016. години настављeне су активности континуиране едукације школских библиотекара започете још 2010. године организовањем једнодневног семинара. Семинар је одржан 9. децембра 2016. године у матичној библиотеци у присуству 40 учесника.
За разлику од претходних семинара, који су били више уско профилисани, ове године семинар смо поставили тематски мало шире. Циљ је био да се, с једне стране, школским библиотекарима презентују занимљиве теме из библиотекарства и укаже на нова рјешења у библиотечким прописима те да се, с друге стране, школски библиотекари анимирају да врше истраживања, пишу стручне радове и излажу их на семинарима.
У том смислу, у првом дијелу семинара, учесницима су презентовани: матични послови у библиотечкој дјелатности у свјетлу новог Закона о библиотечко - информационој дјелатности Републике Српске, резултати истраживања стања у школским библиотекама на добојској регији, историја развоја школских библиотека на подручју града Добоја, те активности везане за реконструкцију објекта Народне библиотеке Добој , реализоване након мајске поплаве 2014. године.
У другом дијелу семинара, школским библиотекарима представљене су занимљиве теме: Настанак и развој књиге (књига некад и сад), Криза читања у основним школама, те Примјер успјешне трансформације једне школске библиотеке од складишта књига у које су ученици ријетко долазили а још мање се задржавали, до једне савремене школске библиотеке.
На крају семинара, предавачи су одговарали на питања учесника, предложене су мјере у циљу унапређивања рада школских библиотека, те уприличена додјела увјерења о похађању семинара.
Посјећеност овог као и претходних семинара, говори нам да смо на “правом путу”, што нас свакако мотивише али и додатно обавезује да наставимо са наведеним активностима и у наредном периоду.